УВАГА!

Інформація даного розділу переходить на окремий сайт

 

kartopelka.jimdo.com

 

 

Причини виродження картоплі і заходи боротьби з ними

Уражена вірусами рослина картоплі
Уражена вірусами рослина картоплі

         Для картоплі, як культури, що вегетативно розмножується, характерним є те, що при довготривалому беззмінному використанні насінного матеріалу спостерігається прогресуюче зниження врожаю з кожним роком. Ще в Англіїї, починаючи з 1775 року, було помічено, що зниження урожаю супроводжується морфологічними змінами самої рослини. Вона відстає у рості, а листя її втрачає типові для сорту ознаки – воно скручується, зморщується, закручується, змінює забарвлення. Зниження урожайності картоплі набуло таких загрозливих масштабів, що тодішній уряд навіть встановив грошову винагороду за виявлення причин цього явища і розробку заходів боротьби з цим...

           На сьогодні встановлено, що серед багатьох факторів, які впливають на старіння сорту, найбільшу роль відіграє ураження рослин вірусними хворобами.

М-вірус картоплі
М-вірус картоплі

Вже описано більше трьох десятків вірусів, які знижують кількість та якість урожаю картоплі. Фітовіруси переносяться комахами-шкідниками, патогенними грибами, при механічному контакті здорових і хворих рослин сільськогосподарськими машинами і знаряддями, людиною.

Інтенсивність перезараження рослин вірусами перебуває у прямій залежності від таких факторів:

якості вихідного матеріалу;

природно-кліматичних і фітосанітарних умов;

біологічних особливостей сорту;

Колекція перспективних сортів картоплі для вирощування в біологічному землеробстві

За час вирощування значної кількості сортів упродовж багатьох років наш інтерес зупинився на окремих сортах картоплі.

 

Наші власні сорти

На сьогодні ми вже маємо певні результати особистої селекційної роботи. Закінчується перевірка нових сортів картоплі, які зможуть довгий час дарувати радість своїм господарям.

 

 

АНДРЕА - сорт середньоранній, столового призначення. Бульби овальної форми, шкірка жовта, м'якуш жовтий. Урожайність висока, бульби крупні, лежкість добра. Смак відмінний.

ВЕДА - середньостиглий сорт столового призначення. Кущ потужний, добре розвинений. Бульби овальної форми, шкірка червона, гладка. М'якуш світло-жовтий. Рослина швидко формує бульби. Урожайність висока. Зберігання добре. Має високі смакові якості.

відрізняється високою стійкістю проти вірусних хвороб.

ЄЛЕНА - ранній сорт столового призначення, ранній. Кущ невисокий. Бульби округло-овальні, шкірка світло-жовта, м'якуш білий. Урожайність висока. лежкість добра. Смак відмінний.

Стійкий до фітофторозу, альтернаріозу, вірусних хвороб, нематод.

 

Рослини картоплі на гідропоніці

В роботі знаходиться ще ряд сортів, але про них ми розповімо пізніше.

 

Після оздоровлення та розмноження рослин картоплі мікроклональним способом постає наступне завдання - отримання мінібульб з оздоровлених рослин в контрольованих умовах. Гідропоніка дозволяє отримувати високий урожай мінібульб до чотирьох разів на рік.

ЛИКОВСЬКА КАРТОПЛЯ. Історичний факт

У 70-х роках минулого століття в сибірській тайзі геологами було знайдено поселення старовірів Ликових. Більш ніж пів століття в суворих сибірських умовах родина прожила повністю ізольовано, не підтримуючи зв’язку із зовнішнім світом та самостійно забезпечуючи себе всім необхідним. Вони займались тим, чим вважали за потрібне – мисливством, рибальством, збирали ягоди, гриби, горіхи. Найбільшу увагу приділяли землеробству. Вирощували ячмінь, пшеницю, овочі і, звичайно ж, картоплю. Саме ликовська картопля привернула увагу вчених. Бадилля її досягає у висоту 1,5-1,8м, кущ надпотужний, листки в двічі більші ніж у звичайної картоплі. Бульби заглиблюються на глибину до пів метра, погано відламуються від товстих столонів. Картоплини білі, округлі, дуже важкі, мають по 15-25 вічок. З окремого куща можна отримати до 25 бульб. Не дивлячись на те, що Ликови упродовж 50 років садили один і той же сорт, він увесь цей час давав пристойний урожай. Пізніше було встановлено, що це сорт німецької селекції Імператор, а до революціі в Росії був відомий як Царський. Але найцікавіше є те, що у Ликових він не виродився. А за вмістом крохмалю та сухої речовини, навіть переважав такі показники у втраченого сорту.

Ще фото ликових